Vietnam 2006

proč Vietnam

Pro nás Čechy, představují Vietnamci zvláštní skupinku cizinců, kteří často neumí moc česky, provozují svoje stánky a žijí ve své vlastní komunitě. Ale jak opravdu žijí ve své vlastní zemi, ví málo kdo. Pro nás už jen toto a pár dalších informací, byl dostatečný důvod k tomu jet se do Vietnamu podívat. Pokud máme shrnout co ve Vietnamu najdete je to dost těžké. Země sama o sobě, lidé i podnebí se naprosto liší od toho co známe z domova, ale všechno je to krásné.

Příroda

vás obklopuje úplně všude a není ledajaká. Kam se podíváte leží hustý prales. S tím, že byste v něm chtěli zůstat přes noc ani moc nepočítejte, protože už samotné zvuky nahání člověku husí kůži a pokud si přečtete co za zvláštní druhy zvířat v něm žijí, skoro se neodvážíte ani šlápnout mimo „cestičku“. Ale rozhodně to stojí za to.

Památky a zajímavosti

Do této odrážky bychom mohli shrnou všechno, protože co jsme viděli bylo zajímavé. Zvláštní architektura, způsob dopravy (na skútrech), směnný obchod na Mekongu, historické budovy.

Lidé

, ti se dají hodnotit jen velice těžko. Nesetkali jsme se s žádnou vyloženě špatnou zkušeností, ale na druhou stranu nejsou nikterak pohostinní. Jako zajímavost nám přišlo, že opravdu nosí slaměné klobouky, které jim tak typicky malujeme na obrázcích. Vietnamci jsou velmi malého vzrůstu, velmi hubení a tak středně vysoký Evropan je vedle nich jako monstrum ☺

Jídlo.

Pokud jste, ale i pokud nejste jedlíci, rozhodně vás Vietnamské jídlo nadchne. Je mimořádně dobré, pestré a doma neopakovatelné, jen se naučte s čínskými tyčinkami, protože jinak se moc nenajíte ☺ Poznáte jak doopravdy chutná ananas, žlutý meloun, dragon fruit… (to co ochutnáte u nás není exotické ovoce, ale nějaký paskvil) Válka ve Vietnamu, která je tu nazývaná Americkou válkou, tu začne nabývat konkrétní podoby. Pochopíte jak se asi mohli američtí vojáci cítit po několika týdnech v pralese, kde na ně byly nastraženy pasti vyrobené vietkongem. Muzea vám napomohou alespoň trošičku nahlédnout do zákulisí války, i když musíme říct, že popisky a celé zaměření muzeí je mírně jednostranné.

památky a architektura

Památek najdete v této zemi nesčetně mnoho, kamkoli se vydáte najdete nějaký starý palác, starobylé město, nebo alespoň zajímavou vesnici. Nebudeme vám tu popisovat to co najdete v průvodcích, ale jen co nás opravdu zaujalo a co podle nás opravdu stojí za to navštívit.

Obytné domy. Jejich architektura je jiná něž u nás, staví si poměrně vysoké asi tří patrové domy úplně uzoučké a mezi jednotlivými patry najdete ještě mezipatra, ve kterých spí, nebo mají minipracovny. V domech totiž žijí celé rodiny a musí se do jednoho domu naskládat. Pokud nějaká rodina vlastní hotel, využívá jej zároveň i jako svůj domov. Rodiče obývají některý z pokojů, děti spí dole v přijímací hale, kde v poledne najdete celou rodinu obědvat, nebo klidně hrát nějakou hru.Stejně tak mají dole u recepce minimodlitebničku. Vietnamců je mnoho, a proto každý prostor je multifunkční J Architektura starých budov je krásná, nejdříve vás opravdu osloví, ale když už jsme třetí týden navštěvovali památky a všechny byly v podstatě pořád stejné, tak je to trochu únavné a časem jsme už na ně neměli ani náladu. Co opravdu stojí za to v Hanoii navštívit je etnologické muzeum. Chtěli jsme se podívat do muzea letadel, ale bylo zavřené. Jako nezapomenutelný zážitek byla návštěva divadla vodních loutek. Sice by na něj člověk dvakrát asi nešel, kvůli hudbě která představení doprovázíJ, ale nevidět ho by byla škoda. Pokud se projdete uličkami Hanoe, poznáte místní způsob prodeje a pochopíte, že stánky u nás v České republice, jsou jen typickou kopií jejich obchodování. Dejte si pozor na vstup do Hochiminovo mausolea, který je možný jen dopoledne a nepustí vás s žádným batohem ani foťákem. Bagáž ale můžete odložit při vstupu do hlídané skříňky. V podstatě vše co v hlavním městě navštívíte se vám určitě zalíbí. Nejstarší universita, byla první budovou, kterou jsme viděli, postavenou jejich typickou architekturou. Připomínala nám spíše modlitební stánek. Univerzitu připomínaly jen zástupy želv, nesoucí na svém krunýři desku se jmény bývalých studentů. Vietnamští studenti věří, že pokud si člověk pohladí hlavu želvy, bude mít štěstí při zkouškách J (nechápu jen, proč jsem hned další zkouškové nato poprvé vyletěl).

podnebí

Počasí jaké budete mít záleží hodně na době kdy se do Vietnamu vydáte. My jej navštívili na přelomu srpna a září kdy končí monzunové období. Ve Vietnamu je značně vlhko, každý den jsme zažili alespoň krátkou bouřku. Když začne pršet, je to jako by na vás právě vylili kýbl teplé vody. Nenechte se zmást modrým nebem po ránu, to se klidně během 20min změní a pokropí vás a zase přejde. Nikdy se nevyplatí zapomenout doma deštník nebo pláštěnku.

fauna a flora

Kolem vás se často rozprostírá prales. Pokud jej chcete prozkoumat je nejlepší navštívit nějaký z národních parků. My navštívili prales na ostrově Cat Ba. Za vstup musíte zaplatit poplatek a dostanete na výběr: můžete jít sami nebo s průvodcem či si zaplatit zájezd z nejbližšího města jako většina lidí. Rozmanitost rostlin, stromů, květin, zvěře (kterou ale není moc vidět, ale spíše slyšet) vás opravdu zaujme. (nezapomeňte si ale dlouhé kalhoty, nepromokavé oblečení a repetent na obrovská hejna komárů) My se procházeli po pralese několik hodin sami, byl to nezapomenutelný zážitek a doporučujeme jej všem, kteří nesnášejí skupinky turistů pochodujících davem J Delta Mekongu také stojí za zhlédnutí. Po té co uvidíte jak se Vietnamské ženy oblečené v pyžamu (aspoň tak nám to připadalo) na malých loďkách plují mezi většími loděmi a prodávají jim různé ovoce, zeleninu…, nebudete ani chtít jet domů. Demilitarizivaná zóna je oblast, ve které probíhaly nejtěžší boje při V-A válce. Příroda v této oblasti není nikterak unikátní, ale poznáte jak strašně se země může změnit po vypalování napalmem, že jámy po bombách tu zůstanou asi navždy, a jak uměle nasazené stromky v řadách s občasným hrobem dodávají celé oblasti zvláštní atmosféru. Zátoka Halong na východním pobřeží moře s mnoha ostrovy vystupujícími z moře je další z mnoha míst, které je škoda minout. Ale i plno jiných míst bylo krásných, ale ty které jsme vyjmenovali na nás opravdu zapůsobily J

strava a voda

Jídlo je jedna z věcí, kvůli kterým stojí za to Vietnam navštívit. Je to poměrně levná (okolo 1-3$) a naprosto vynikající strava. Její veliká rozmanitost je úžasná. U pobřeží můžete ochutnat plno mořských plodů a to za docela vtipné ceny. Vyzkoušeli jsme ryby, kraby, chobotnice, krevety. Ze suchozemských pochoutek si můžete dát hada, žábu, želvu, psa, pavouka a jiné. Ale i ti, kteří mají rádi jistotu se tu výborně nají J. V této zemi se nemusíte až tak bát střevních problémů, ale nikdy není dobré rizika podceňovat J. Voda se dá sehnat úplně všude, ale kapky na dezinfekci vody jsou výhodou a při dlouhodobějším pobytu značně ušetříte. Všude seženete Coka-colu, Fantu, Sprite a poměrně hodně dobré pivo.

doprava

Doprava není ve Vietnamu žádný problém. Ve městech všude kolem projíždí Vietnamci v houfech na skútrech. Pokud budete na křižovatce čekat na zelenou a čekat až se vám uvolní cesta, tak tam možná skejsnete na pěkně dlouho, protože jediný kdo v té chvíli bude brát ohled na barvičky na semaforu budete vy J. Ale bát se nemusíte, když budete dost odhodlaní tak tu silnici přejdete bez problémů J. Ve městech se můžete pohybovat městskou dopravou, pěšky, můžete využít služeb cyklorikšistů nebo místních na skútrech. V Hanoi na stánku si kupte mapu města, ve které jsou vyznačeny trasy městských autobusů, ušetříte plno peněz.

Mezi městy se dá dopravovat vlakem, autobusem a pokud chcete, na plno míst se podíváte na půjčeném skútru. Pokud vyjedete na delší cestu a zapomenete si jídlo, nemějte vůbec žádný strach, stoprocentně zastavíte na oběd i večeři. Oni sami jí hodně a nevydrželi by to. My sami jeli ze Saigonu zpět do Hanoe a po cestě nám rozdali třikrát jídlo a po té co jsme měli asi tří hodinové zpoždění nám donesli ještě jenu snídani (to abychom náhodou netrpěli)J

Ve Vietnamu existují jak autobusy linkové, tak pro turisty. Těmi nesmí jet nikdo jiný než turista, jezdí mezi jednotlivými městy a cena vychází stejně a někdy i levněji. Vyzvedne vás u hotelu a v jiném městě zase u jiného hotelu vysadí.

Jako jeden z nejlepších způsobů dopravy je určitě skútrem. Skútr na den stojí okolo 5$,ale musíte si zaplatit ještě benzín (1l-necelý dolar). Rozhodně je to, ale nejsvobodnější způsob dopravy. Nezapomeňte si nějaký zámek (stačí na kolo), někteří chytráci by vás mohli sledovat ukrást vám motorku, a pak byste ji museli majiteli zaplatit. Často i zámek na kolo je od tohoto záměru odradí. Také počítejte s tím, že žádné motorce nefunguje tachometr, což by ani tak nevadilo, ale často jim špatně funguje brzda nebo řazení a to už je horší. Helmy mít vůbec nemusíte, ale někdy vám je sami nabídnou, stejně tak s řidičákem, žádný být nemusí. Jednou nás po mnoha hodinách na motorce, kdy jsme vlastní blbostí zabloudili a několik hodin se vraceli, zastavili policajti. Sami se hrozně divili, že jsem cizinci, neuměli ani slovo anglicky, okolo nich stál hlouček Vietnamců, kteří do nich šťouchali a smáli se jim. No celé to byla komedie a rozhodně po nás nechtěli ani řidičák na tož nějaké papíry od motorky, které jsme stejnak neměli J.

Na i z letiště se dostanete běžným linkovým autobusem. Je klidně možné, že vám budou na informacích tvrdit, že do města nejede nic jiného, než minibusy nebo taxíky. Není to pravda. Vyjdete před budovu, dáte se doprava ujdete jen malý kousíček a uvidíte normální velké autobusy. Místní vám ukážou kde přesně číslo 7 zastavuje. Nenechte se odšťouchnout místními, nastupují do dopravních prostředků jak zběsilí, i když jich jede jen pár ☺. Pojedete poměrně dlouho, ale jak se dostanete do rušnějších částí města vystupte a nastupte do čísla 14. Tato linka vás zaveze přímo do míst, kde se dá ubytovat, sehnat jídlo, prostě přesně tam kam chcete. Rozhodně se neděste našeho nedostatečně podrobného výkladu kde a jak vystoupit. V autobuse buď najdete někoho kdo vám poradí nebo se zorientujete podle mapky v Planetě.

Při cestě domů si nezapomeňte nechat na letiště 10$ na každého, budou to po vás chtít. Je to výjezdní poplatek a bez zaplacení vás neodbaví, což je dostatečný argument k zaplacení☺

ubytování

Ve Vietnamu seženete ubytování všude. Ovšem takoví cestovatelé jako jsme my, měli skoro větší problém sehnat něco méně luxusního a levnějšího, než běžní turisté. Ceny za ubytování se pohybují asi okolo 5-7$ (dvoulůžkáč) a kdo chce dráž a luxusněji není problém. Cena se odvíjí od toho v jakém městě jste a jestli požadujete klimatizaci. Obecně platí, že co je napsáno v průvodci Lonely Planet, tam najdete hromadu turistů. Pokoje byly ve směs opravdu pěkné (ve srovnání s Indií luxusní) většinou čisté, se samostatnou koupelnou a záchodem. V Hanoii si k ceně, kterou po vás budou chtít, připočtěte 10%, je to vládní taxa, často ale vám o ní dopředu neřeknou.

Rozhodně se nemusíte bát, že neseženete ubytování. Všude kde vystoupíte na vás budou čekat naháněči a snažit se vám podsunout zrovna jejich hotel. Výhodné je to v tom, že můžete dobře uhádat cenu, protože je tam velká konkurence a požadovat ať vás tam zadarmo odvezou ☺.

Na cestu si ani neberte stan, nebo přístřešek, byly by to zbytečné kila navíc. Ve Vietnamu jen těžko budete spát ve volné přírodě. (týká se to části, kterou jsme navštívili my)

ceny

Vietnam je hodně levná země. Ubytování se pohybuje okolo 5-7§ (pro dva)(v Hanoii až 10§). Cesty jsou poměrně drahé. Za jídlo dáte okolo 1-3§. Například za celodenní výlet na moři s jídlem dáte v Natrangu jen 6$ (za jednoho). Karta ISIC vám ve Vietnamu moc nepomůže, ale určitě si ji vezměte, třeba se situace změnila. Jako rozumné se nám zdálo asi 30$ na den pro dvě osoby.

Na co nikdy nezapomeňte je smlouvání. Cena vám pak často klesne až na čtvrtinu a nebojte se, oni na tom stejně ještě vydělají.

(Vietnam je sice levnou zemí, ale když si sečtete každý den ubytování, dvakrát denně jídlo, vstupy do památek, cesty mezi městy, doprava po městech, občasný pronájem skútru, nakonec i nějaký dárek, najednou v této zemi necháte mnohem víc než jste chtěli L)

nakupování

Nakupování jde ve Vietnamu skoro samo. Nakoupit si můžete v podstatě v každém městě co se vám líbí, ale přímo obchody se suvenýry najdete nejvíce v Hanoi. Ale pozor na prodavače v Hanoi, jsou mnohem méně ochotni smlouvat, a tak vás často vyjde levněji nakoupit si dárky někde jinde. V zemi se vyrábí velké množství výrobků, které putuje potom do Evropy . Díky tomu po celé zemi narazíte na moderní oblečení, které se právě nosí u nás, dokonce i s visačkou, na které je cena v dolarech i eurech. Ale nenechte se zmást, tyto ceny rozhodně neplatí a za tričko, za které bych v Evropě podle visačky dala asi 25$, zaplatíte po usmlouvání asi 1$ ☺. Díky tomu tu můžete nakoupit velmi levně oblečení od spodního prádla přes kabátky na podzim po batohy North Face konče.

Dokonce si můžete nechat ušít šaty. V Saigonu narazíte na veliké množství obchůdků kde šijí šaty, pokud do nich opravdu vkročíte a něco si vyberete rozhodně nebudete zklamaní. Já si nechala ušít dvoje plesové šaty. Byly ušity do 24h a cena včetně materiálu byla 24$ za jedny a 15$ za druhé. Nakonec mě vyšly mnohem dráž boty koupené k šatům u nás ☺.

Na stáncích si můžete i koupit bundy nebo batohy nejčastěji firmy North Face. Za pravost těchto výrobků se nezaručíme. Některé na nás působili velmi málo věrohodně a jiné jako opravdové batohy North Face. Cena příručního batůžku se v Hanoii pohybuje okolo 10-20§. Tuto výbavu se určitě vyplatí koupit jinde (nejlépe asi v Saigonu), právě kvůli tomu, že v Hanoii nakupuje každý při odjezdu domů a prodejci nechtějí slevit.

komunikace s domorodci

Komunikace není ve Vietnamu žádný problém,je to země připravená na turisty a není problém sehnat někoho kdo umí mluvit anglicky.

^Pár vietnamských slov^^

dobrý densinčaó
děkujikamon

nemoci

 • Jako všude byste měli projít očkováním proti
 • hepatitida A,B
 • břišní tyfus
 • meningitida A,C
 • chřipka
 • tetanus (v dospělosti po 10 letech)

No a pak všechny očkování, kterými jste prošli v dětství.

Antimalarika je nutno začít brát již předem. Jako účinný lék na daný typ Plasmodia jsou antimalarika Lariam, ale rozhodně se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu.

Pokud jde o vybavenost lékárničky, mělo by v ní být vše co si berete na takovéto dlouhodobější cesty. Poměrně dobrý seznam najdete Planetě.

jak a na co se připravit

Vietnam je poměrně hodně vyspělá země, připravená na turisty. Města jsou vyspělá a poměrně moderně zařízená, pokud se ale vydáte někam za města do vesniček bude záležet na tom o jak moc turistickou vesnici právě jde. Jednou z možností jsou úplné chatrče uprostřed pralesa s dětmi hrajícími si v bahně se slepicí. Tou druhou poměrně moderně zařízená vesnice i se suvenýry. Pokud se budete striktně řídit průvodcem Lonely Planet, nikdy nenarazíte na nic, kde by jste nepotkávali hodně turistů. Původní obyvatele si rychle zvykly na přísun peněz, který z nich mají, podle toho se mění jak lidé a jejich zvyky, tak i jejich domy.

Pokud chcete vědět jak se nám podařilo zabloudit a navštívit pravé domorodé kmeny, které turistu jen tak nepotkají klikněte zde:

Opravdu nutné je, připravit se na nápor Vietnamců, kteří vás budou za každou cenu přesvědčovat že se ve Vietnamu bez jejich cestovky nemůžete pohybovat. Budou si vymýšlet, nejrůznější fígle jak vás ošálit. Např. že neseženete autobusy, nikdo vás nevezme, že je to drahé takto cestovat, že vláda nepovoluje volný pohyb turistům… pokud takto cestovat nechcete NEVĚŘTE. Není to pravda. Pokud odoláte prvnímu náporu zjistíte, že je všechno úplně jinak. Autobusy a vlaky seženete bez problémů a kam se chcete podívat sami, tam dojedete na vlastním půjčeném skútru.

Ve Vietnamu existují jak autobusy linkové, tak pro turisty. Těmi nesmí jet nikdo jiný než turista, jezdí mezi jednotlivými městy a cena vychází stejně a někdy i levněji. Vyzvedne vás u hotelu a v jiném městě zase u jiného hotelu vysadí.

Malou cestovku má úplně každý hotel, který je schopen vám zajistit dovolenou na jak dlouho chcete, nabídnou vám různé trasy, různé zajímavosti. Ten kdo má představu dovelené v takovémto stylu, není co řešit, je to pak naprosto ideální země. Kupte si letenku a v Hanoii pak kdekoli si zařídíte cestovku a dovolenou podle vašich představ. Rozhodně zaplatit cestovce Vietnamské je mnohem levnější než platit české.

Připravte se na místní podnebí. Viz kapitola podnebí.

co nezapomenout na cestu

Ve Vietnamu seženete všechno co zapomenete. Vietnam je poměrně moderní zemí pokud se jedná o oblečení, vůbec se nemusíte bát vzít si krátké kalhoty a trička na ramínka.

Ze seznamu vynechejte tábornické potřeby, žádné jídlo mít sebou také nemusíte (glukosu doporučujeme jako součást lékárničky). Teplé oblečení také moc nepotřebujete (my ale nenavštívili hory!)

Rozhodně nezapomeňte pláštěnku, velmi se nám hodil i deštník. Vezměte si nějaký zámek kterým zamknete skútr.

doklady

S sebou musíte mít

 • pas s dobou platnosti nejméně půl roku.
 • vízum – které se vydává na Vietnamské ambasádě v Praze. Vyřízení trvá asi jeden týden. Vízum můžete mít jak jedno tak více vstupové za různé
 • poměrně veliké poplatky.
 • pojištění
 • platební kartu
 • letenky
 • ISIC karta
 • řidičský průkaz

průvodce a mapy

My měli sebou průvodce Lonely Planet v angličtině, z roku 2005. Je to poměrně dobrý průvodce, dobře napsaný. Ceny byly o něco málo vyšší, ale to bylo celkem zanedbatelné. Celkově jsme s ním byli spokojení, byl psán i pro takový typ cestování jaký my máme rádi. Ale tím že ho má naprosto každý cestovatel, nevyhnete se davu turistů. Takže pokud si seženete jiného dobrého průvodce, možná se podíváte tam kam jiní nejdou J. Mapu Vietnamu jsme si ani nekupovali, vlastně nebyla nijak moc potřeba. Veškeré mapky a cesty najdete průvodci a ve Vietnamu se moc ztratit nedá J.