Peking 2007

Proč Peking

My osobně po Číně zrovna moc netoužili, vlastně bychom se do ní pravděpodobně nikdy nepodívali, nebýt shody okolností při plánování cesty do Mongolska. Tím, že jsme se vraceli letadlem z Pekingu jsme ušetřili pár tisíc za letenku a to byl dostatečný argument, pro to si prodloužit cestování o pár dní :-)

Rozhodně pokud se vám naskytne příležitost, neváhejte a Peking si prohlédněte. Sice je to na náš vkus trošku hlučné město, plné smogu, turistů a drahých hotelů, ale člověk tu pochopí jak nicotný je jediný život mravence v mraveništi :-)

Peking je město ve kterém můžete zůstat hodně dlouho a stejně nezhlédnete vše co vám nabízí. My se tu zastavili na 6 dní a mnoho památek nám zůstalo ještě skryto. Peking poslední roky utrácí mnoho peněz na vybudování stadiónů, městeček a hlavně přestavby co největší části Pekingu díky olympiádě. Místní vláda se opravdu snaží vymítit a zlikvidovat staré uličky, domky, pouliční prodavače… a na místo nich postavit supermoderní budovy, ulice a parky. Za posledních pár let se jim opravdu povedl velký kus práce, ale uliček je tu tolik, že ty které se nestihnou zlikvidovat budou z velké části za umělou pomalovanou stěnou, tak aby je nebylo vidět. Toužíte-li po městě ve kterém to poslední rok žije olympiádou je Peking tím pravým místem, pro vaši návštěvu. Všude kam se jen podíváte najdete nějaké suvenýry, postavičky a symboly olympiády a mnoho lidí nemluví o ničem jiném, ale je to pochopitelné.

Památky a architektura

Vezmeme to od těch nejznámějších památek. Velká Čínská zeď je opravdu jedna z památek na kterou vzpomínáme s úžasem. Než jsme ji viděli nějak jsme si ji představovali jako zdi u nás v Evropě, ale není tomu tak, protože u nás by ji nikdo nestavěl v takovém horském terénu. Samotné hory by se museli vojskům těžko překonávat a teď si představte, že na vrcholcích hor od nevidím po nevidím se táhne obrovitánská zeď,která přesně kopíruje reliéf hor. Na některých místech nám ujížděly boty a padali jsme, jak byla stěna prudká. My jsme navštívili oblast Badaling, kde bylo poměrně hodně turistů, ale pokud přijedete ráno, tak se davům vyhnete :-) Zakázané město je opravdu obrovské a krásné město. Je to procházka na celý den. Uvnitř je mnoho budov zcela opravených a pořád se snaží (no jó bude Olympiáda :-) V areálu je skoro v každé budově, alespoň nějaká malá výstava. Muzeum Čínské architektury klidně vynechejte, pokud se tím nějak vážněji nezabýváte. Než ho najdete a než zaplatíte(jsou asi dvě v okolí zrušené pokladny a ta stávající je schovaná)budete dost otrávení. Vevnitř ještě k tomu, často nenajdete ani Anglické popisky, takže nevíte na co se díváte :-( The temple of haven byl opravdu pěkný. Zahrada veliká a samotné památky, nebyly o nic horší. Jen škoda, že nám pršelo :-) Mausoleum i historické museum bylo už pár let zavřené, kvůli opravám.

Fauna a flora

Nevím jestli se dá ve městě nazývat park faunou, ale ta kterou tam měli byla opravdu pěkná. Starat se o parčíky opravdu umí, ale nějaký velký klid v nich nehledejte, na to je tu moc místních :-) O floře raději nebudu ani mluvit, protože jsme žádnou nepotkali :-)

Strava a voda

V Číně stejně jako ve Vietnamu a Kambodži se vaří výborně. Nádherná směs chutí (pokud řeknete „no chili“ :-), barev. Jídla mívají lehká velkých porcí. My si pochutnávali, tedy až do chvíle kdy jsme si dali jedno pálivé jídlo a další tři dny nám bylo těžko od žaludku :-( Cena je o něco vyšší, ale člověk musí brát v úvahu, že je v hlavním městě. Ochutnali jsme na ulici moc dobré placky a domácí jogurt, pokud si vezmete ten který mají v lednici, není se čeho bát, byl výborný :-) Voda se dá všude koupit balená, ale my si vždy vozíme kapky, které používáme do každého litru, který vypijeme.

Doprava

Po městě se dá dopravovat taxíky (které jsme nevyužili, kvůli jejich ceně),pěšky, místním městským autobusem (tento působ dopravy je nejlevnější, ale má malý háček, ve městě jezdí obrovské množství různých autobusů, s různými barvami nápisů a klidně nasednete do 1 a jednou jede nějak ale jiná 1 jede zase jinam. No ale když se zorientujete máte vyhráno :-) Pojedete-li na Velkou Čínskou zeď využijte rad průvodce Rough guid. Ušetříte mnoho peněz dostanete se tam stejně rychle. Stejně tak na letiště, budete-li postupovat podle průvodce, nezabloudíte a ušetříte. (jen si dejte pozor, na které letiště opravdu míříte, je jich tu více)

Ubytování

S ubytováním je v Pekingu dost problém. Levné hotely a hostely zmizely, ale to tak, že si šáhnete pěkně do kapes. V průvodci dva roky starém hovoří o cenách i okolo 40J (jenů) ale to nemáte šanci. Po dlouhém hledání jsme ukecali pokoj se společnou sprchou, záchodem na chodbě, za 75J (7J = 1$). Ale ceny se normálně pohybují nejméně okolo 100J a více.

Ceny

Ceny jsou vyšší, než jsme v jiných zemích zvyklí, ale je to pochopitelné s ohledem na to, že jde o hlavní město Číny. Ubytování vychází okolo 10§, jídlo od placky na ulici za 1J po drahé luxusní restaurace. Běžně seženete jídlo v restauraci asi od 2$. Poměrně drahé jsou i vstupy do jednotlivých památek. Celkově na den počítejte asi 40$ na den pro dvě osoby.

Nakupování

V Pekingu seženete úplně všechno. Dárky pro sebe i kamarády, je nejlepší koupit v malých uličkách,nebo pouličních prodavačů. Hodně smlouvejte a odcházejte uvidíte jak dokážete neuvěřitelně srazit cenu (třeba i o 100$ :-) Pokud byste si chtěli odvést nějaké mističky a zajímavé talíře, nechtěli kupovat „historické skvosty“, někoho se poptejte na nejbližší supermarket a tam se za směšnou cenu porozhlídněte. Některé nádobí dokonce najdete stejné jako mají v krámcích pro turisty, ale v mnohem lepších cenových relacích.

Komunikace s domorodci

Ta je o něco složitější. V hlavním městě většinou někoho anglicky mluvícího najdete. Ale pokud zrovna na nikoho nemůžete narazit, je komunikace i rukama a nohama celkem obtížná. I mezinárodní slova jako supermarket, ekologie, bus …. Neznají, mají pro ně svůj čínský název a tak je velice těžká domluva :-) Obecně čekejte, že jsou Číňani velice hluční a to i v komunikaci mezi sebou. Neustále na sebe řvou až váz z toho hučí v hlavě. Pokud nebudete chtít něco koupit v jejich krámku, klidně vám nadají a budou se vás snažit držet i „násilím“ a donutit ke koupi. Vymýšlí si historky, jakože k Čínské zdi od autobusu je to daleko, a proto že si máte vzít jejich taxi, ale ve skutečnosti zajdete za zatáčku a jste přímo u hlavního vchodu. Na to se nedá říct nic jiného, než že to zkouší a vy nepodlehněte :-)

Nemoci

Žádné jsme v Pekingu nepotkali, krom třídenních bolestí po pálivých chobotničkých :-). Informace o nemocích v Číně si sežeňte někde jinde.

Jak a na co se připravit

Připravte se především na obrovské množství lidí, kteří hodně mluví a zároveň přitom řvou. Neberou příliš ohledy na své okolí a docela často předpokládají, že znáte a umíte číst, ty jejich klikyháky. Jejich ochota je velice nízká, sem tam narazíte na milého člověka, který vám chce jen tak pomoci,ale spíš se připravte na přesný opak ,obrňte se trpělivostí a snažte se na hodně věcí připravit dopředu,ať nemusíte nikoho o nic žádat.(což jde na měsíční a více cestě dost špatně :-( My jak jsme již psali, necestovali po Číně příliš dlouho,ale můžeme odkázat na zkušenosti našich kamarádů, kteří si jí užili až dosytnosti. (jejich adresy naleznete v odkazech).

Doklady

Na cesty do Číny si obstarejte víza, pas platný ještě nejméně rok, vyřízení trvá obvykle týden. Běžte na Ambasády co nejdříve po otevření, může se totiž stát, že vám žádost ani nepřijmou a vyhodí vás,jen oznámí že toho dnes už měli dost, bez ohledu na otevírací hodiny. Nechte si vízum dát do co nejméně poškozeného pasu s fotkou, která je vám opravdu podobná, na hranicích vás úplně s klidem jinak nepustí, nebo přinejmenším vám vstup značně znepříjemní. Ve městech dávejte pozor na kapesní zloděje a noste u sebe raději jen kopie, originály dobře uschovejte.

Průvodce a mapy

My sebou měli okopírovaný Peking z Rough Guidu. Byli jsme s ním opravdu spokojeni, samo, že cen a hotely se tak změnily, že se na ně spoléhat až tak nedalo,ale jinak spolehlivý. Mapy jsme sehnali hned po příjezdu do Pekingu od pouličního prodavače, jen si dejte pozor ať si opravdu koupíte anglickou verzi :-)